Kolejne tygodni ciąży upływają, a Ty oczekujesz na poród? Poświęć ten czas także na skompletowanie wyprawki. Stopniowy zakup rzeczy pozwoli Ci uniknąć stresu i da gwarancję, że wraz z pojawieniem się na świecie malucha, będziesz mieć wszystko, co potrzebne.
Codzienna pielęgnacja malucha
W drogeriach znajdziesz specjalne serie dedykowane najmłodszych, które w swoim składzie zawierają naturalne i hipoalergiczne składniki. Zanim jednak wybierzesz produkt z ładnym opakowaniem lub sygnowany znaną firmą, sprawdź skład. Skóra noworodka potrzebuje specjalnej ochrony, dlatego dobrym rozwiązaniem są emolienty. Chronią delikatną skórę dziecka i zapobiegają przesuszaniu. Dobrej jakości emolienty oferują takie marki jak np. La Roche-Posay, Bioderma czy Oilatum.
Maluchowi w zupełności wystarczą podstawowy zestaw kosmetyków, tj.: płyn do kąpieli, krem ochronny i krem na odparzenia oraz oliwka. Kolejny element to wybór wanienki i termometru. Pomocne bywają również pieluszki tetrowe: przydadzą się na spód wanienki i zapobiegną ślizganiu się maluszka.
Garderoba
Przyznajemy, ubrania dla małych dzieci są tak urocze, że sami chętnie kupilibyśmy wszystkie. Warto jednak mieć świadomość, że noworodek, a później niemowlę, bardzo szybko rośnie i lepszym pomysłem jest kupowanie niewielkiej ilości odzieży, co jakiś czas. Na start będziesz potrzebować:
- 6 x body z długim rękawkiem
- 3 x body z krótkim rękawkiem (jeśli rodzisz w sezonie letnim zwiększ ilość)
- 5 x pajacyki
- kilka kompletów kaftaników i półśpioszków (spodenek)
- czapeczkę bawełnianą
- kilka par skarpetek
A co z rozmiarem? Dla wcześniaków są rozmiary od 44 do 50, a noworodek urodzony o czasie, ze standardową wagą, ma zazwyczaj rozmiar 56. Zwróć też uwagę, z jakiego materiału jest wyprodukowana odzież – bawełna, a zwłaszcza ta organiczna, nie będzie powodować podrażnień. Usuń także wszelkie metki.
Spokojny sen
Odpowiednie łóżeczko to takie, które zapewni maluchowi bezpieczeństwo. Sporo rodziców decyduje się na modele z przekładanymi szczebelkami. Ciekawą opcją są kołyski lub tzw. kosze Mojżesza. Oprócz walorów estetycznych ich zaletą jest mobilność. Kosz możesz ustawić w dowolnym pomieszczeniu, łatwo przenieść lub używać go podczas odwiedzin u rodziny czy znajomych.
Jeśli zdecydowałaś się na tradycyjne rozwiązanie, tj. łóżeczko, czas na zakup materaca. Dla noworodków polecane są średnio-twarde, dzięki któremu ułożenie kręgosłupa malucha będzie prawidłowe. Pamiętaj, że do około drugiego roku życia nie zaleca się używania poduszki. Tak małemu dziecku w zupełności wystarczy becik lub kokon, kocyk (ale nie z syntetycznego materiału!) oraz lekka kołderka.
Na podróż
Dla niemowląt przeznaczone są foteliki samochodowe w kategorii 0-13 kg i mogą korzystać z niego maluchy do około 15 miesiąca życia. W Polsce wszystkie foteliki powinny spełniać europejskie normy bezpieczeństwa, a produkty spełniające te wymogi mają na etykiecie oznaczenie ECE/R44/04.
Fotelik dziecięcy to inwestycja w bezpieczeństwo naszego dziecka, dlatego nie warto oszczędzać na tym zakupie. Nie zaleca się także kupowania używanego fotelika, ze względu na ryzyko, iż może być powypadkowy. Problematyczne są też starsze modele, do których ciężko kupić części zamienne lub są one niekompatybilne z siedzeniami samochodu, którego używamy.