Świeczki to uniwersalny element dekoracji wnętrz nadający wnętrzom przytulny i relaksujący klimat. Czy wiesz jednak, że nie wszystkie z nich są bezpieczne dla Twojego zdrowia i środowiska?
Zalety świec sojowych. Gdzie kupić?
Świece z wosku sojowego podbijają serca nie tylko osób, które cenią ekologiczne nowinki. W przeciwieństwie do klasycznych, otrzymywanych z parafiny, świeczki sojowe nie tylko dłużej palą się, ale są pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. Sprawdźmy, dlaczego warto wybrać naturalne świece.
Główny surowiec świec dostępnych w sklepach to parafina, produkt odpadowy powstały podczas produkcji ropy naftowej. I chociaż te parafinowe są dość tanie to ich używanie w zamkniętych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach, może przyczyniać się np. do bólów głowy. Alternatywą stają się wspomniane naturalne świece, do produkcji których stosuje się naturalne woski: pszczele, palmowe, kokosowe czy sojowe.
Świeczki sojowe charakteryzują się czystym płomieniem, pozbawionym sadzy. Nie generują szkodliwych oparów, nie są więc toksyczne dla dzieci czy czworonogów. Ich spora zaleta to niska temperatura topienia się wosku. W efekcie świeczki naturalne palą się dłużej o około 40% niż parafinowe. Do ich produkcji dodawane są olejki eteryczne, co może mieć korzystny wpływ terapeutyczny. Przykładowo, olejki lawendowe przyjemnie relaksują i mają dobry wpływ na sen.
Olejki eteryczne – jakie wybrać?
- Pomarańczowy – łagodzi napięcia nerwowe
- Sosnowy – oczyszcza umysł, energetyzuje ciało
- Cynamonowy z korą – uspokaja i relaksuje
Gdzie kupić świeczki sojowe? Dobrej jakości świece możesz zamówić online, a ciekawą ofertą może pochwalić się np. Yush, 4szpaki, Twinkle Candle, Your KAYA.
Świece sojowe DIY – jak zrobić?
Własnoręcznie zrobione świece to spora oszczędność, ale i świetna zabawa. Do przygotowania świeczek będziesz potrzebować:
- Wosk sojowy (średni koszt 25 zł/kg)
- Olejki eteryczne
- Szklane opakowania (mogą to być stare szklanki lub słoiczki po deserach)
- Kawałek sznurka lub drewnianych knotów.
Przygotowanie:
Tworzenie własnej świeczki zacznij od rozpuszczenia wosku sojowego w kąpieli wodnej. Następnie odczekaj 8-10 minut, aż stanie się mętny. Kolejny krok to dodanie ulubionych olejków eterycznych (na 200 ml wosku, 15 ml olejku) i wymieszanie drewnianym patyczkiem. Nie zapomnij o dodaniu knota na środku świeczki. Ostatnim etapem jest przelanie surowca do szklanego opakowania. Gotowe!
Pamiętaj, żeby odczekać co najmniej 24 godziny przed pierwszym użyciem świeczki.
Ozdabianie świeczek:
Świetnym pomysłem jest użycie płatków kwiatków lub ziaren kawy. Możesz układać je warstwowo (po zastygnięciu warstwy wosku ułożyć ozdoby, zalać świeżym, roztopionym woskiem, i tak kolejno do wypełnienia formy).
Jak prawidłowo palić świece sojowe?
Prawidłowe palenie świec zwiększa ich czas użytkowania. W przeciwieństwie do tych parafinowych, sojowe znacznie szybciej się rozpalają. Zaleca się utrzymywanie płomienia do 4 godzin, co zapobiega tzw. tunelowaniu świec. Pamiętaj też o niezagaszaniu świec poprzez zdmuchnięcie.