Numizmatyka to wyjątkowe hobby, które w XXI wieku cieszy się niesłabnącą popularnością. Zastanawiasz się, dlaczego dla tak wielu osób sklep z monetami jest ciekawym miejscem i na czym polega ta dyscyplina? Dowiedz się więcej na ten temat!

Co to jest numizmatyka?

Numizmatyka to dyscyplina pomocnicza historii, która koncentruje się na monetach, banknotach oraz innych znakach pieniężnych stosowanych na przestrzeni wieków. Co ważne, dla numizmatyków ma znaczenie nie tylko wartość historyczna artefaktów. Równie ważne są kwestie estetyczne oraz techniczne.

Można zatem powiedzieć, że numizmatyk poznaje świat poprzez obcowanie z monetami i innymi środkami pieniężnymi stosowanymi na przestrzeni wieków. I choć na pozór może się to wydawać mało interesujące, w rzeczywistości czasami wystarczy odkryć historię stojącą za jedną monetą (ot, choćby tymfa, znanego dobrze z powiedzenia), aby wciągnąć się w ten świat bez reszty.

Czym zajmuje się numizmatyka, a czym nie?

Numizmatyka koncentruje się przede wszystkim na środkach pieniężnych. Dlatego miejsce, gdzie można je nabyć, określa się często jako sklep z monetami. Jednak w rzeczywistości artefaktów, które znajdują się w zasobach takich punktów, jest znacznie więcej. Na przykład Skarbnica Narodowa, poza złotymi i srebrnymi monetami, oferuje również medale, które zachwycają wartością kolekcjonerską oraz symboliczną.

Nie bez powodu – w końcu za nauki poboczne numizmatyki uznaje się właśnie:

  • egzonumię – zatem dziedzinę koncentrującą się właśnie na metalach, żetonach i podobnych artefaktach),
  • notafilię – odnoszącą się stricte do banknotów,
  • skryptofilistykę – skupioną na kolekcjonowaniu akcji i obligacji.

Jak zatem widać, pasjonaci środków płatniczych i pokrewnych mają bardzo szerokie pole do popisu i mogą zbierać rozmaite kolekcje artefaktów, np. odnoszące się do konkretnego okresu historycznego czy tematyki.

Z numizmatyką zdecydowanie nie jest połączona filatelistyka, które bywa mylona z kolekcjonowaniem monet. Ta dyscyplina koncentruje się na znaczkach pocztowych. Oba obszary łączy jednak ich kolekcjonerski charakter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here