Wśród użytkowników komputerów osobistych zdecydowanie większą popularnością cieszy się stworzony przez firmę Microsoft system operacyjny Windows, a zaraz za nim plasuje się stworzony przez firmę Apple macOS. Nie oznacza to jednak, że te dwa najbardziej znane systemu nie posiadają żadnych sensownych alternatyw. Jedną z takich są dystrybucje Linuxa, wśród których każda osoba może dosyć

łatwo dostosowywać do swoich potrzeb. Dowiedz się, jakie zalety niesie ze sobą Linux i czy jest to system stworzony dla ciebie.

Windows, czyli dominant systemów operacyjnych

Podczas rozwoju technologii komputerów osobistych powstała masa różnych systemów operacyjnych. Niektóre z nich zakończyły swoją żywotność, zostając wypartymi przez rozwiązania nowocześniejsze i łatwiejsze do użytkowania przez standardowego operatora komputera. Z drugiej strony istnieje Windows, czyli rodzina systemów operacyjnych, która króluje w tym obszarze już od dłuższego czasu.

Zalety systemu Windows

Nie ulega wątpliwości, że jedną z przyczyn tak ogromnej popularności systemu Windows jest jego wszechstronna łatwość w obsłudze. Wiele komputerów posiada ten system domyślnie, więc odpada najtrudniejsza część procesu – instalacja. Następnie wita nas przyjazny interfejs, który praktycznie nie wymaga żadnych dalszych kroków z naszej strony. Musimy się zatroszczyć jedynie o instalację dodatkowego, potrzebnego nam oprogramowania.

A tego stworzonego dla Windowsa jest naprawdę dużo, co jest jego kolejnym plusem. Radość z użytkowania systemu znajdą wszyscy niezależnie od celu, w którym chcą go wykorzystać. Gracze, pracownicy biurowi, programiści czy niedzielni użytkownicy komputerów – wszystkie te grupy są wspierane przez szereg natywnych oraz dostarczonych przez zewnętrzne firmy programów znacznie ułatwiających rozrywkę lub pracę.

Windows – wady korzystania z systemu

Łatwość w obsłudze oznacza niewielkie pole manewru dla bardziej doświadczonych użytkowników. Nie skonfigurujemy z domyślnym systemowym wsparciem systemu pod nasze własne potrzeby zarówno pod względem wyglądu, jak i specyfikacji jego pracy. Może to być uciążliwe dla kogoś, kto ma ochotę na większą ingerencję w swój system operacyjny.

Ponadto, Windows zawiera w sobie liczne aplikacje, które mogą znacznie obciążyć działanie naszego komputera. Właśnie dlatego system ten (zwłaszcza w najnowszych odsłonach, a starsze z drugiej strony pozbawione są wsparcia aktualizacjami, co naraża nas na niebezpieczeństwo) może nie być dobrą opcją dla nieco starszych i leciwych już maszyn, na których prawdopodobne są związane z nim spadki wydajności. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi nam Linux.

Dystrybucje Linuxa

Należy zacząć od tego, że Linux nie jest jednym system operacyjnym czy seryjnie wydawanym przez konkretną firmę produktem. Zamiast tego udostępnia się nam wiele różnych dystrybucji, nad którymi pieczę sprawują przede wszystkim zafascynowani wolnym oprogramowaniem członkowie społeczności. Dystrybucje te mogą służyć ogólnemu użytkowaniu komputera, lub też skupiać się na konkretnym zagadnieniu.

Czy warto więc wypróbować dystrybucje Linuxa?

Jak najbardziej, ale raczej tylko dla nieco bardziej obytych użytkowników. Wśród zalet dystrybucji wyróżnimy łatwość personalizacji (w przeciwieństwie do Windowsa), możliwość wybrania systemu idealnego dla nas czy też ogólnie rzecz biorąc szybszą pracę na słabszym sprzęcie – chociaż oczywiście możemy też wybrać taką dystrybucję, która poświęci zasoby na rzecz ładniejszego dla oka wyglądu.

Warto również wspomnieć o coraz częściej wspominanej kwestii prywatności. Otóż dystrybucje Linuxa są bardzo przyjaźnie do niej nastawione i czasem nawet same przypominają o nim użytkownikowi, sugerując przykładowo wybór silnego oraz unikatowego hasła. Jest to spory plus w porównaniu do bardziej komercyjnych rozwiązań, które często gromadzą nasze dane.

Wady korzystania z Linuxa

Wśród wad znajduje się za to dosyć bardziej skomplikowana obsługa systemu oraz brak oprogramowania, które będzie wymagane dla np. naszej pracy. Wtedy trzeba się posiłkować przeważnie programami pochodzącymi z tzw. środowiska “open source” lub też na różne sposoby próbować uruchomienia aplikacji przeznaczonej na systemy operacyjne Windows.

Należy też dodać, iż instalacja systemu może być skomplikowana. Z pomocą przychodzą dystrybucje oferujące wsparcie w instalacji za pomocą dodatkowych programów, które samodzielnie wydzielą miejsce na dysku i zainstalują osobny system z poziomu tego już istniejącego.

Interesujesz się technologią, śledzisz pochodzące z tego świata nowinki i chcesz poznać recenzje najnowszego sprzętu? Odwiedź portal TechPolska.pl!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here