Przepuklina to dolegliwość polegająca na przemieszczeniu się narządów poza swoje naturalne miejsce. Dochodzi do tego, kiedy tkanki oddzielające od siebie narządy ulegają osłabieniu lub przerwaniu. Przepuklina może pojawić się w różnych miejscach i dawać różne objawy, tym samym inne bywa postępowanie wobec choroby. Zwykle jednak leczenie przepukliny opiera się na wykonaniu zabiegu operacyjnego.

Przepuklina – przyczyny powstawania

Główną przyczyną rozwoju przepukliny jest osłabienie tkanek budujących ściany różnych jam ludzkiego ciała. Do nacisku narządów na ścianki tkanek oraz do ich osłabienia dochodzi na skutek podwyższenia ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. Powodują to np. zaparcia, kaszel, trudności z oddawaniem moczu i kału czy znaczny wysiłek fizyczny. W konsekwencji u osób z przewlekłymi zaparciami, chorobami płuc czy przerostem prostaty ryzyko powstania przepukliny jest wyższe.

Przepuklina może być także powikłaniem chorób systemowych, takich jak cukrzyca czy choroby autoimmunologiczne, które prowadzą do zmniejszenia wytrzymałości tkanek. Do kolejnych czynników ryzyka związanego z wystąpieniem przepukliny możemy zaliczyć wiek, palenie papierosów oraz przyjmowanie niektórych leków (np. steroidów). Przepuklina może również powstać w bliźnie po wykonanej operacji, czyli w miejscu niedokładnego zszycia powłok po zabiegu. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź poradnik pacjenta przy leczeniu przepukliny!

Objawy przepukliny

Objawy przepukliny zależą od jej rodzaju. Zwykle przybiera ona formę niewielkiego uwypuklenia, ale zdarzają się przypadki odczuwania dyskomfortu, bólu lub obrzmienia okolicy zmienionej chorobowo. Rozpoznanie zachodzi na podstawie badania fizykalnego, a w celu ukazania zawartości worka przepuklinowego wykonywane jest badanie USG. Rzadziej bywa to RTG z użyciem środków kontrastowych lub badanie tomografii komputerowej. Dobra diagnostyka pozwala na dobranie ścieżki postępowania – operacja i leczenie przepukliny zależą od indywidualnego przypadku pacjenta.

Jak wygląda leczenie przepukliny?

Wyróżniamy dwa rodzaje leczenia przepukliny – nieinwazyjne oraz operacyjne. Leczenie nieinwazyjne stosuje się zwykle w przypadku niewielkich przepuklin i polega ono np. na leczeniu farmakologicznym lub fizykoterapii, zależnie od stanu chorego. W leczeniu inwazyjnym, stosuje się operacje klasyczne, laparoskopowe lub endoskopowe. Niestety żadna technika nie jest w stanie zagwarantować całkowitego zniwelowania ryzyka nawrotu przepukliny. Pewne jest jednak to, że mniejsze ryzyko nawrotu po operacji istnieje po wykorzystaniu w niej wszczepów z tworzyw sztucznych, w porównaniu do zabiegów,
w których wykorzystywano tkanki własne pacjenta.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here