Czy przechowywanie nasion konopi jest szczególnie trudne? W zasadzie – nie! Jest naprawdę łatwe, jeśli tylko będziesz przestrzegać najważniejszych zasad. Ich celem jest zabezpieczenie ziarenka przed niepożądanymi oddziaływaniami, które mogłyby w różny sposób mu zaszkodzić. Warto przeciwdziałać zarówno gniciu materiału w łupinie, jak i wykiełkowaniu ziarna. W obu przypadkach nadaje się ono jedynie do wyrzucenia. Poniżej dzielimy się naszym doświadczeniem oraz sprawdzonymi sposobami na zabezpieczenie nasion kolekcjonerskich oraz zachowanie ich w stanie nienaruszonym przez 10 lat, a nawet dłużej. 

Czym jest nasiono kolekcjonerskie? 

Nasiono jest pierwszym etapem życia każdej rośliny. Oczywiście, w przypadku produktów kolekcjonerskich, zadaniem nabywcy jest utrzymanie nasiona w stanie niezmienionym. W jego łupinie zawiera się kod genetyczny, konfigurujący przebieg rozwoju danej odmiany. Każdy fenotyp marihuany ma swój unikatowy materiał genetyczny, który ma w tym wypadku największą wartość kolekcjonerską. 

Ponieważ nasiona są nierozwiniętymi zarodkami, Twoim zadaniem będzie utrzymać je w tym stanie hibernacji, czyli nie pozwolić im obumrzeć. W tym celu należy zapewnić nasionom odpowiednie warunki, sprzyjające ich przetrwaniu. Nasiona konopi są oczywiście dość wytrzymałe, a ich zewnętrzna łupina odporna na zarysowania i (do pewnego stopnia) pęknięcie. Jednak jak wszystkie ziarna, obecność wody oraz podwyższonej wilgoci wywołuje ich kiełkowanie, którego należy unikać.

Idealne warunki kolekcjonerskie 

Stworzenie warunków sprzyjających ziarenkom nie jest trudne. Zacznijmy od wymienienia najważniejszych wrogów, których należy unikać. Są to: światło, woda (wilgoć), wysokie temperatury, wstrząsy. 

By uniknąć oddziaływania światła, nasiona konopi należy przechowywać w pojemnikach z zamykanym wieczkiem. Możesz wykorzystać w tym celu drewniane szkatułki, piórniki, pojemniki próżniowe lub bezzapachowe. Najważniejsze, żeby powierzchnia ziarenka nie była wystawiona na bezpośrednie ani rozproszone światło. 

Wilgoć jest normalnym składnikiem powietrza, odpowiedzialnym za wywoływanie zjawiska kiełkowania. Dlatego ziarenka należy przechowywać w szczelnych opakowaniach, tworzących solidną barierę. Świetnie sprawdzają się oryginalne opakowania, w których otrzymujesz je od seedbanku. Pojemniki takie mają bardzo małe rozmiary, z pewnością zmieszczą się w przygotowanej przez Ciebie gablotce. 

By uniknąć wysokich temperatur, warto przechowywać ziarenko w zaciemnionym miejscu – na przykład półce z zamykanymi drzwiczkami. Odradzamy też bliskie towarzystwo kaloryfera, piecyka oraz urządzeń wytwarzających ciepło w trakcie pracy. Możesz umieścić pojemnik z ziarenkiem w lodówce. Warto jednak pamiętać, że szkodliwe są również nagłe skoki temperatury, wywołujące w ziarenku szok. 

By unikać wstrząsów oraz potencjalnych pęknięć w strukturze skorupki, należy przechowywać ziarenko w pojemniku o odpowiednio dobranym kształcie. Dużym ułatwieniem jest wspomniany fakt, że producenci stosują niewielkich rozmiarów pojemniki plastikowe w kształcie odwróconego ostrosłupa. Umieszczone na spodzie ziarnko jest stabilizowane przez otaczającą je watę. Amortyzuje ona wstrząsy i przeciwdziała obijaniu się ziarenka o ścianki pojemnika. Wata pochłania także nadmiar wilgoci, która mogłaby dostać się do środka w czasie otwierania wieczka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here