Poronienie we wczesnym etapie ciąży to poronienie, do którego dochodzi do 12. tygodnia życia płodu. Najczęściej powodem takiego poronienia są wady genetyczne płodu lub zaburzenia hormonalne. W przypadku takiego poronienia wykonać powinno się odpowiednie badania.

Badania genetyczne

Badania po poronieniu to przede wszystkim badania genetyczne. Aż 60-60% poronień we wczesnym etapie ciąży wynika bowiem właśnie z wad genetycznych. Badania genetyczne pozwalają znacząco przyspieszyć diagnostykę poronień.

Badania genetyczne to skuteczny sposób na poznanie przyczyny poronienia. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Takie leczenie bardzo często pozwala na donoszenie kolejnych ciąż.

Badanie na trombofilię wrodzoną

W przypadku poronienia we wczesnym etapie ciąży konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Jednym z nich jest badanie na trombofilię wrodzoną. Trobofilia jest wrodzoną skłonnością do nadkrzepliwości.

Wykonanie takiego badania ma istotne znaczenie w przypadku zajścia w kolejną ciążę. Lekarz, wiedząc o takich nieprawidłowościach, może wprowadzić odpowiednie środki, które w znaczący sposób mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Oznacza to zwiększenie szansy na donoszenie kolejnej ciąży.

Badania immunologiczne

Badania po poronieniu to także badania immunologiczne. Jedną z przyczyn poronień mogą być bowiem wady w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Ważne jest, aby badania immunologiczne zostały wykonane maksymalnie do 6 tygodnia po poronieniu.

Jeśli chodzi o immunologiczne badania po poronieniach, to zaleca się wykonanie takich badań jak badanie zespołu antyfosfolipidowego, badanie immunofenotypu, badanie komórki NK oraz badanie KIR i HLA-C.

Badanie wirusowe

Badania po poronieniach dotyczą także badań wirusowych. Trzeba bowiem wiedzieć, że jedną z przyczyn poronień we wczesnym etapie ciąży może być infekcja wirusowa. Mowa tu choćby o zakażeniu toksoplazmozą, zakażeniu wirusem cytomegalii, a także o zakażeniu wirusem różyczki.

Badania wirusowe warto wykonać w kierunku różyczki, cytomegalii, chlamydiozy oraz toksoplazmozy. Badania wirusowe należy koniecznie wykonać w przypadku, kiedy para planuje kolejne zajście w ciążę. Dzięki badaniom lekarz jest w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki któremu możliwe będzie donoszenie kolejnej ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here