W ostatnich miesiącach pokochałyśmy naturalne kosmetyki, które są nie tylko bezpieczne dla naszego ciała, ale i tworzone z troską o środowisko. Oprócz znanych już nam szamponów czy odżywek w kostce lub zero waste produktów do make-upu, na półkach pojawiły się też produkty do higieny intymnej. Sprawdźmy, co może okazać się trafionym wyborem.

Kubeczki menstruacyjne

Chociaż kubeczek menstruacyjny nie jest nowym pomysłem, to dopiero ubiegły rok przyniósł mu popularność wśród polskich kobiet szukających sposobów na ograniczenie zużycia jednorazowych tamponów czy podpasek. Kubeczek jest prosty w użytkowaniu, warto jednak dać sobie czas na oswojenie się ze sposobami aplikowania go. Prawidłowo umieszczony gwarantuje brak przeciekania i jest niewyczuwalny. Kubeczek należy opróżniać systematycznie, mniej więcej co 3-5 godzin.
W większości drogerii, ale też i w sklepach online, kubeczek dostępny jest w kilku rozmiarach. Większość producentów umieszcza przy produkcie tabelki zawierające masę ciała, częstotliwość krwawienia, ilość przebytych porodów. Na podstawie tych parametrów łatwo wybrać odpowiedni rozmiar. Inna zaleta kubeczka to łatwa pielęgnacja. Podczas miesiączki produkt należy przemywać ciepłą wodą z łagodnym, naturalnym środkiem myjącym oraz dbać o regularne wyparzanie.

Tampony i podpaski z bawełny organicznej

Wraz ze wzrostem zainteresowania świadomego stylu życia producenci coraz częściej proponują klientom produkty z bawełny organicznej. W sklepach dostępne są m.in. ubrania, bielizny, pościele, ale także artykuły kosmetyczne. Jedną z ciekawszym opcji są tampony i podpaski, czyli produkty, które ze względu na swoją specyfikę, powinny być możliwie jak najbardziej bezpieczne dla ciała. Bawełna organiczna daje właśnie te gwarancje. W produkcji roślin nie są używane żadne środki owadobójcze czy chemiczne, nie chloruje się też gotowego surowca. Finalnie produkty stają się przewiewne i nietoksyczne.
Za podpaski i tampony z bawełny organicznej zapłacimy więcej, około kilkanaście złotych za opakowanie. Biorąc jednak pod uwagę ich wysoką jakość i pełną biodegradowalność, takie produkty mogą stać się racjonalnym, ekologicznym wyborem.

Płyny do higieny intymnej

Analizowanie składów produktów spożywczych to dla większości z nas nawyk. Warto ten dobry zwyczaj przenieść także w strefę wyboru kosmetyków. Dość często jesteśmy zniechęcone łacińskimi, dziwnie brzmiącymi nazwami i w efekcie wybieramy produkt tani lub z ładnym opakowaniem. Szybkim i skutecznym sposobem jest wydrukowanie lub zapisanie w notesie/telefonie substancji, których należy wystrzegać się w składzie. Wybierając dobry, naturalny płyn do higieny intymnej unikaj:

  • Detergentów, zwłaszcza SLS (Sodium Lauryl Sulfate), bo choć dzięki temu produkt przyjemnie się pieni, często jest drażniący dla skóry.
  • Alkoholi, oznaczanych zazwyczaj jako: Alcohol Denat, Ethyl Alcohol, Isopropyl Alcohol. W przypadku płynów do higieny intymnej mogą być odpowiedzialne za naruszenie flory antybakteryjnej.
  • Konserwantów, np. Benzylhemiformal

Czym więc charakteryzuje się dobry płyn? Naturalnymi składnikami! Przyjazne i ekologiczne dla skóry są: kwasy mlekowe, wyciągi roślinne (np. z kory dębu), aloes, nagietek, rumianek, babka lancetowata. Sprawdzone produkty mają marki takie jak Vianek, Your KAYA, Organic Life czy Antyhyllis.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here