Po koktajle proteinowe coraz częściej sięgają nie tylko sportowcy i kulturyści, ale też osoby, które próbują się odchudzać, a nie do końca im to wychodzi. Napoje białkowe są smaczne, wartościowe i mają zdolność do zaspokajania apetytu na długi czas. Można zastępować nimi normalne posiłki (np. drugie śniadania bądź przekąski) albo spożywać je bezpośrednio po ćwiczeniach fizycznych, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na dodatkowe proteiny i uzupełnić brakującą energię.

Jak zrobić koktajl białkowy na odchudzanie? Teoretycznie wcale nie trzeba go robić, skoro już nawet w zwykłych sklepach spożywczych można dostać gotowe mleczne szejki proteinowe, ale jednak warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście będą one warte zakupu. Zazwyczaj nie ma w nich wiele dobrego. Mimo iż mogą się pochwalić wysoką zawartością białka (najczęściej jest to ok. 20 g na porcję), to niestety zawierają równie dużo węglowodanów, a przede wszystkim samego cukru. Producent musi przecież zachęcić klienta do zakupu. Nie zrobi tego samymi cudownymi wartościami i właściwościami, dlatego uzupełnia wyrób nawet pięcioma łyżeczkami cukru, dzięki któremu jest on słodszy i zarazem smaczniejszy. Na takie artykuły należy uważać i mocno je ograniczać, a najlepiej w ogóle po nie nie sięgać. Domowy koktajl białkowy jest bowiem banalnie prosty w przygotowaniu.

Czas zabrać się za pichcenie. Bazą dla domowego szejka proteinowego będzie napój – może to być mleko, zwykły jogurt naturalny bądź maślanka czy kefir. Ok. 200 ml wybranego produktu należy przelać do blendera i dodać kilka łyżek płatków owsianych, które będą źródłem węglowodanów dostarczającym energii. Szczypta otrębów pszennych też nie zaszkodzi. Mają one jeszcze więcej błonnika od płatków owsianych, dzięki czemu uregulują metabolizm i pozwolą na szybsze spalanie kalorii i kilogramów. Aby jednak napój zawierał trochę więcej białka, należy dodać do niego jeszcze jednego bądź nawet dwa banany, a na samym końcu czymś go dosłodzić – np. ksylitolem, który zawiera dwukrotnie mniej kalorii od cukru. Gotowe! Szejk można przelać do zakręcanej butelki i zabrać ze sobą na siłownię, aby tuż po treningu spożyć go w drodze do domu.

Co jednak sprawiło, że koktajl białkowy na odchudzanie stał się aż tak bardzo popularnym, wręcz modnym posiłkiem? Otóż wszystkie jego pozytywne właściwości związane są z podwyższoną zawartością białka, które jest jednym z najlepszych makroskładników na diecie, ponieważ dostarcza niewielu kalorii, nie jest całkowicie metabolizowane przez organizm, a do tego gwarantuje uczucie sytości na długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here