Każdy doskonale wie, że kupienie dobrej kołdry nie jest łatwe w realizacji. Trzeba zwracać wtedy uwagę na naprawdę wiele cech, jak chociażby rozmiar, czy też jej grubość. Najważniejszą jednak sprawą, do której najczęściej wszystko się sprowadza, jest wybranie odpowiedniego rodzaju kołdry z pierza lub innego materiału. Jakie są dostępne na rynku wersje i czym warto się zainteresować?

Pierzyna do spania

Jednym z najpopularniejszych rodzajów kołdry do spania jest tzw. pierzyna. Jest to wersja, która wykonana jest z ptasich piór zmieszanych z puchem w proporcji 75/25. Jaka jest zaleta takiego rozwiązania? Przede wszystkim jest to kołdra, która jest bardzo ciepła, a dodatkowo wykonana z naturalnych składników, więc nie jest np. uczulająca. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że kołdry z puchu i pierza zaliczane są do bardzo ciężkich.

Kołdra z puchu

Jeśli jednak chce się mieć kołdrę, która jest zdecydowanie najbardziej klasyczna, a także najbardziej popularna, to bez wątpienia zainteresować się trzeba kołdrą puchową. Czym się ona charakteryzuje?Kołdry z puchu to takie wersje, które wypełnione są jedynie miękkimi, ptasimi piórami, pochodzącymi najczęściej od gęsi, a rzadziej od kaczek. Tego typu kołdra z pierza charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termicznymi, lecz również świetnym odprowadzaniem potu oraz przepływem powietrza. Jest to więc model wygodny, lecz również zdrowy.

Kołdra silikonowa

Jak się jednak okazuje, na rynku kołder znaleźć można nie tylko klasyczne modele wypełnione pierzem lub puchem, lecz również nowoczesne rozwiązania w postaci np. kołdry silikonowej. Czym jest taka wersja i jakie są jej zalety oraz wady?Model silikonowy to taki, który wypełniony jest sztucznym puchem. Posiada on tę samą strukturę oraz właściwości, co klasyczna wersja puchu. Niestety ogromną wadą takiej kołdry jest fakt, że sztuczny puch wykazuje silne właściwości zbijania się i spłaszczania, co znacznie pogarsza jego działanie ocieplające i negatywnie wpływa na komfort spania.

Podsumowanie

Kupienie dobrej kołdry z pierza nie jest prostym zadaniem. Warto się jednak przyłożyć naprawdę porządnie do tego zadania i nie kupować pierwszego lepszego modelu, ponieważ bardzo wyraźnie przełoży się to na jakość snu. Kupując dobrą kołdrę, sen będzie zdrowy, efektywniejsze, a także zapewne dłuższy, co przełoży się na lepsze funkcjonowanie w ciągu dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here