Pulsoksymetr w ostatnim czasie stał się ważnym urządzeniem monitorującym stan zdrowia u osób, u których wykryto COVID-19 lub podejrzewa się infekcję. Chociaż jest wykorzystywany głównie w szpitalach i w innych placówkach medycznych, pandemia spowodowała, że warto mieć go w domu.

Co to jest pulsoksymetr i jak z niego prawidłowo korzystać?

Te nieduże urządzenie mierzy saturację, czyli poziom ilości tlenu we krwi, i tętno. Korzystanie z niego nie jest trudne. Standardowe modele pulsoksymetrów mają wyświetlacze i klips, który należy założyć na palec. W środku urządzenia znajduje się specjalna dioda, emitująca promieniowanie o dwóch zmiennych falach. Przechodzi ono przez tkanki palca do fotodetektora, a tym samym obrazuje wynik saturacji.

Pomiar poniżej 90% wskazuje na niewydolność oddechową, objawiającą się dusznościami. Może to być spowodowane m.in. wadami serca, astmą, choroba płuc czy infekcjami wirusowymi bądź bakteryjnymi, i wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Kolejnym istotnym parametrem, jaki można odczytać z pulsoksymetru, jest tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę. U dorosłej osoby jak i seniora za prawidłową wartość przyjmuje się około 60 uderzeń, a u niemowląt około 130.

Na zbyt wysoki puls wpływ może mieć stres, ale też i poważniejsze czynniki, m.in. nadczynność tarczycy czy anemia.

Sprawdź, o czym warto wiedzieć przed zakupem i gdzie możesz kupić to urządzenie

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że pacjenci z dodatnim testem COVID-19, ale niewymagający hospitalizacji, mogą otrzymać pulsoksymetr po konsultacji z lekarzem rodzinnym. Więcej informacji znajdziesz na stronie ministerstwa.

Kiedy warto rozważyć zakup pulsoksymetru?

  • Masz stwierdzone choroby układu oddechowego, m.in. mukowiscydozę.
  • Masz problemy kardiologiczne.
  • Twoje dziecko to wcześniak.
  • Jesteś nałogowym palaczem tytoniu.
  • Zawodowo uprawiasz sporty.

Pulsoksymetry są dostępne w aptekach i w sklepach medycznych i z elektroniką. Za najprostsze modele zapłacisz poniżej 100 zł. Kilka propozycji znajdziesz tutaj:

Podstawowe modele: Media Expert 99,99 zł; Brand Vital 149,90 zł; Kredos Sklep Medyczny 179, 00 zł
Pulsoksymetr z alarmem: Apteka OLMED 99, 99 zł
Smartwatch z pulsoksymetrem: 499 zł w promocji

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here