Pięknie wyglądające ściany oraz sufit w wybranym kolorze to marzenia każdego, kto jest w trakcie remontu lub po prostu chce odświeżyć wygląd swojego domu. Nic dziwnego – to właśnie ściany oraz sufit pozwalają na zaaklimatyzowanie się w danym pomieszczeniu oraz miłe spędzanie czasu. Przekonaj się zatem, w jaki sposób pomalować ściany oraz sufit, aby móc cieszyć się ich pięknym wyglądem bez smug!

O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem malowania?

Jeśli chcemy osiągnąć wspaniały końcowy efekt, jakim będą ściany i sufit bez żadnych brzydkich smug, koniecznie musimy przestrzegać pewnych reguł. Po pierwsze, zanim przystąpimy do malowania, koniecznie musimy przygotować podłoże pod nałożenie farby. Bez odpowiedniej podstawy nawet najlepszej jakości farba nie będzie wyglądać dobrze. W tym celu musimy dokładnie oczyścić powierzchnię, którą zamierzamy malować. Nie powinny znajdować się na niej żadne zabrudzenia, gdyż mogłyby źle wpłynąć na właściwości pokrywające farby lub po prostu przez nią prześwitywać, a nie ma nic gorszego niż drobne plamki na świeżo pomalowanej ścianie lub suficie. Dlatego tak ważne jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni ścian oraz sufitu. Następnie, gdy będziemy mieć już pewność, że nie znajdują się na nich żadne mankamenty, możemy przystąpić do zagruntowania powierzchni. W tym celu musimy pomalować sufit oraz ściany odpowiednią farbą gruntową. To kluczowy etap, gdyż dzięki odpowiedniemu zagruntowaniu nasza farba dobrze się wchłonie i nie pozostawi żadnego rodzaju zacieków, a to jest przecież naszym celem. Jeśli posiadamy już odpowiednio zagruntowaną powierzchnię sufitu i ścian, możemy przejść do kolejnego kroku.

Wybór odpowiedniej farby to podstawa

Oczywiście kluczowym momentem podczas malowania bez smug będzie wybór odpowiedniej farby. To od jej rodzaju zależeć będzie, czy podczas malowania na powierzchni ścian czy sufitu pojawiają się brzydkie smugi czy nie. Dlatego warto poświęcić tej kwestii odpowiednią ilość czasu. Najczęściej ostatnimi czasy wybieranymi farbami są ich dwa rodzaje. Jest to farba lateksowa oraz farba ceramiczna. Czym różnią się te dwa rodzaje farb? Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, składnikami, z jakich są wykonane. Farba lateksowa wykonana jest z lateksu, natomiast farba ceramiczna z cząstek ceramicznych. Jaki efekt daje jednak zastosowanie każdej z nich? Otóż oba wskazane rodzaje farb idealnie nadają się do pokrywania powierzchni ścian i sufitu, gdyż charakteryzują się tworzeniem pięknej, jednolitej powierzchni. Dzięki temu nie musimy się martwić, że w którymś momencie podczas malowania pojawią się nieestetyczne smugi, które zniszczą końcowy efekt naszego malowania. Jednak którą farbę wybrać – ceramiczną czy lateksową? Jak już zostało wspomniane, tworzą one podobny efekt, jednak warto zauważyć, że farby lateksowe tworzą nieco bardziej błyszczącą powierzchnię. Dzięki temu możemy uzyskać nieco satynowy efekt naszej ściany. Warto zapoznać się z próbkami różnych farb, aby przekonać się, które z nich bardziej sprostają naszym gustom.

O czym warto pamiętać podczas malowania bez smug?

Jeśli chcemy uzyskać zniewalający efekt ścian i sufitu bez smug, a mamy już wybraną farbę oraz zagruntowane podłoże, koniecznie musimy stosować się do poniższych wskazówek. Efekt sufitu bez smug najłatwiej uzyskać malując ściany i sufit wałkiem. Dzięki temu łatwo, szybko i równomiernie rozprowadzimy farbę na powierzchni. Dodatkowo warto pamiętać o tym, aby nie nabierać zbyt dużej ilości farby na wałek, gdyż podczas malowania może ona zacząć pryskać, co może spowodować nierównomierne rozprzestrzenianie resztek, a co za tym idzie powstanie nieestetycznych smug na suficie i ścianach. Stosując się do powyższych rad, bez wątpienia osiągniemy zakładany efekt!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here