Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla kobiecego organizmu. Zachodzi w nim wiele zmian. W związku z tym wielokrotnie panie zmagają się z różnymi dolegliwościami. Bardzo często występuje np. nietrzymanie moczu po porodzie. Co wówczas robić, by wrócić do zdrowia?
Nietrzymanie moczu po porodzie zdarza się bardzo często. W niektórych przypadkach dolegliwość mija sama, w innych konieczne jest podjęcie odpowiednich działań (ćwiczeń, leczenia czy zabiegu). By móc normalnie funkcjonować, warto też korzystać ze specjalnych środków chłonnych w postaci wkładek czy pieluchomajtek.
Dlaczego pojawia się nietrzymanie moczu po porodzie?
Nietrzymanie moczu po porodzie, a często już w III trymestrze ciąży, wiąże się z osłabionymi mięśniami dna miednicy. To właśnie one są odpowiedzialne za utrzymanie narządów w jamie brzusznej i zapobiegają wyciekowi z pęcherza. Podczas narodzin potomka w wyniku licznych skurczów partych dochodzi do wiotczenia oraz rozluźnienia mięśni oraz więzadeł. Wówczas najczęściej u świeżo upieczonych mam pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie. Oznacza to, że występuje np. podczas kaszlu, kichania, ataku śmiechu itp. Wówczas na bieliźnie pojawiają się kropelki moczu, dochodzi do częściowego opróżnienia pęcherza. Szacuje się, że taki problem dotyka już co drugą kobietę, która urodziła dziecko. Niestety wiele z nich nie zgłasza się do specjalisty. To błąd, bowiem dzięki odpowiednim działaniom często można szybko powrócić do zdrowia i formy.
Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?
Jeśli po porodzie kobieta ma problem z pęcherzem, warto, by na początku zaczęła ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Często to wystarczy i nie ma konieczności podejmowania innego leczenia. Ćwiczyć należy w następujący sposób: zaciskamy mięśnie krocza (tak, jak gdybyśmy podczas opróżniania pęcherza chcieli zatrzymać strumień moczu) i po kilku sekundach rozluźniamy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie, minimum trzy razy w ciągu dnia. Warto ćwiczyć jak najczęściej, szczególnie że czynność ta nie jest zauważalna dla osób z zewnątrz, dlatego można to robić nawet np. stojąc w kolejce w sklepie czy jadąc autobusem. Po 6 tygodniach powinno się zauważyć poprawę, nietrzymanie moczu po porodzie powinno być mniej dokuczliwie.
Jeśli jednak ćwiczenia nie pomogą, konieczne będzie podjęcie leczenia farmakologicznego. O tym, w jaki sposób będzie ono przebiegało, zadecyduje lekarz prowadzący (internista, ginekolog czy urolog). Z pewnością zaleci też zbadanie moczu, by upewnić się, że przyczyną problemu nie jest infekcja, co także może się zdarzyć. Niektórzy eksperci wymagają od pacjentów założenia specjalnego dzienniczka, w którym chory ma za zadanie notować wszystkie problemy z nietrzymaniem moczu oraz zapisywać ilość wypijanych płynów i wizyt w toalecie.
Dopiero gdy ćwiczenia i lekarstwa nie pomogą, konieczny będzie zabieg. Jednak nie ma się co obawiać, gdyż nie uznaje się go za zbyt inwazyjny. Zazwyczaj jest to zabieg laserowy.