Rosyjskie Perły.

12394176_442460039293665_744132759_n

Przeglądając książkę kucharską, którą dostałem w prezencie na ostatnią gwiazdkę, natrafiłem na przepis, który wywołał we mnie niekontrolowany wybuch radości! Oj się działo! Rzadko to robię, ale tym razem – przyznam – zakrzyknąłem! To nietypowe dla mnie zachowanie wywołało u mojej żony natychmiastowy odruch zdumienia i zainteresowania. Gdy już opadły jej brwi, zapytała czy wszystko ze mną w porządku? Nie odpowiedziałem. Oniemiały z zachwytu, podsunąłem jej pod nos książkę, otwartą na przepisie na pielmieni. Rosyjskie pierożki. Moje kulinarne perełki.

Encyklopedyczna definicja pielmienów, podkreśla pochodzenie tych pierożków. Jest to bowiem potrawa typowa dla kuchni rosyjskiej. Mało tego. Jak czytamy dalej jest to również potrawa zadomowiona w kuchni polskiej – zwłaszcza na terenach dawnego zaboru rosyjskiego (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pielmieni). Zadomowiona, przynajmniej ja to tak rozumiem, czyli typowa dla typowego domostwa danego regionu. Co więc te rosyjskie perełki mają wspólnego ze mną i moją nieokrzesaną reakcją? Okazuje się, że więcej niż by mogło się wydawać. Krótka analiza drugiego cytatu powinna dać odpowiedź na postawione przeze mnie pytanie. Ma to oczywiście związek ze wspomnianą już na początku książką kucharską, którą jest Łódzka kuchnia czterech kultur. Pielmieni, jako potrawa charakterystyczna dla kuchni rosyjskiej, była również potrawą charakterystyczną dla kuchni tych regionów polski, które leżały na terenie dawnego zaboru rosyjskiego. Czyli również Łodzi. Ale czy mojego łódzkiego domu?

Rys historyczny i lokalizacja geopolityczna to ważne powody mojego radykalizmu emocjonalnego, ale nie jedyne i, na dodatek, nie najważniejsze i, na kolejny dodatek, nie związane z Łodzią. Pomimo tego, że mieszkam w Łodzi prawie od urodzenia, a moja najbliższa rodzina związana jest od kilku pokoleń z regionem łódzkim, o pielmienach wiem tyle, że są, i że są pyszne. W moim domu pielmienów się nie robiło, w domu mojej żony też nie, w domach naszych łódzkich i podłódzkich dziadków też się nie robiło, a ja gdy znajduję na nie przepis to drę się jak opętany. O co więc chodzi? Chodzi o moje wspomnienia kulinarne, związane z wizytami w miejscu równie silnie, jak niegdyś Łódź, związanym z kuchnią rosyjską. W Ukrainie.

W tym właśnie miejscu na mapie Europy krzyżują się wszystkie elementy, które stały się przyczyną mojego zachowania. Państwo związane przez dziesięciolecia z narodową kuchnią rosyjską i moje sentymentalne wspomnienia. Jako rodowity łodzianin, pierwsze w swoim życiu pielmieni jadłem właśnie w Ukrainie. A konkretnie podczas dwóch urlopów, które spędziliśmy tam z żoną, moją siostrą i naszym przyjacielem.

Byliście kiedyś w Ukrainie? We Lwowie, Czerniowcach, Kamieńcu Podolskim, Drohobyczu? Wśród bezcennych i pięknych, zabytkowych kamienic, kościołów, cerkwi i pałaców? Łaziliście choć raz po nieoznakowanych szlakach Czarnochory, granią od Popa Iwana do Howerli? Jechaliście kiedyś w ulewnym deszczu drogą pomiędzy Wierchowiną a Bystrecem, przepełnionym, zaparowanym busikiem, który trzeba było pchać po zalanej błotem jezdni. Jechaliście kiedyś pociąganiem do Symferopola przez Odessę, niekończącą się ponad dwudziestoczterogodzinną podróż w bardzo wygodnych, integracyjnych, wagonach sypialnych? Szwendaliście się po uliczkach malowniczego Bakczysaraju, u bram pałacu Hanów czy u stóp Czufut-Kale? Po deptakach zatłoczonego i kipiącego życiem Sudaku, po ścieżkach egzotycznego ogrodu pałacu Woroncowa, w którym figi rosną na wyciągnięcie ręki? Spoglądaliście kiedyś na Morze Czarne z murów majestatycznej twierdzy genueńskiej, z ruin starożytnego Chersonezu czy ze szczytu Aj-Petri, opanowując lęk wysokości i przestrzeni w kontakcie z ponad kilometrową przepaścią? Ja tak. Na odnaleziony w książce o kulinarnej Łodzi przepis zareagowałem oczywiście w mniej ekspresyjny sposób, niż pisałem w poprzednim akapicie, ale stanęły mi wtedy przed oczami właśnie te niezapomniane obrazy podróży po Ukrainie. Serce zabiło mocniej, w żyłach szybciej popłynęła krew. Poczułem się jakbym wśród rupieci znalazł bezcenny skarb. Ukryty głęboko w zakamarkach moje pamięci, sznur lśniących pereł. Pielmieni. Pierożki, które łączą wszystkie te wspomnienia.

Nikomu, kto choć raz przeżył choćby cząstkę tego co ja, nie muszę tłumaczyć czym są pielmieni i dlaczego warto do nich wrócić. Każdemu, kto nie miał tej możliwości tłumaczyć tego nie wolno. To nic nie da. Pielmieni trzeba po prostu zrobić i zjeść. A zrobienie tych pierożków nie powinno stanowić absolutnie żadnego problemu. Robi je się dokładnie tak samo jak uszka. Jak mniejsze pierogi. Ciasto jest to samo, czyli takie, jakie każda gospodyni domowa uważa za najlepsze. Technika lepienia jest identyczna i indywidualna, czyli taka, jaka jest efektem spędzonych w kuchni pierogogodzin. Zupełnie inny natomiast jest farsz. Pielmieni nie robi się bowiem z mielonego gotowanego mięsa, tylko z mielonego surowego mięsa. Jest ono przyprawiane według upodobań i szczelnie zamykane w półksiężycu z ciasta. W efekcie tego sok, jaki się wydobywa z mięsa podczas gotowania, pozostaje wewnątrz pierożka. Dlatego warto podawać pierogi od razu po ugotowaniu, aby nie straciły one w pełni swoich walorów smakowych. Dlatego niekoniecznie trzeba je podawać z czymkolwiek. Same w sobie są soczyste i aromatyczne. Doskonale jednak smakują z kwaśną śmietaną, kwaśnymi sosami czy bulionami.

Przepis, z którego skorzystałem:

Ciasto:
500 g mąki pszennej
1 jajko
100 g jogurtu naturalnego
1 szklanka letniej wody
1 łyżeczka soli

Farsz:
250 g tłustej mielonej wołowiny
250 g tłustej mielonej wieprzowiny
1 duża cebula
1 ząbek czosnku
2-3 łyżki wody lub bulionu wołowego
sól i pieprz do smaku

Przygotuj ciasto. Przesiej mąkę do dużej miski. Dodaj jajko, jogurt, sól i wodę. Dokładnie wymieszaj, a następnie zagniataj ciasto tak długo, aż stanie się sprężyste i elastyczne. Ciasto jest gotowe, kiedy bez trudu odkleja się od dłoni. Jeśli będzie zbyt rzadkie, można dodać więcej maki. Przygotowane ciasto owiń szczelnie w folię elastyczną i schowaj do lodówki. Przygotuj farsz. Cebule obierz i posiekaj jak najdrobniej. Możesz też zmielić ją w maszynce do mięsa lub w blenderze. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. W dużej misce wymieszaj oba rodzaje mięsa, cebule i czosnek. Dopraw do smaku sola i pieprzem, dokładnie wymieszaj. Stopniowo, łyżka po łyżce dodaj do farszu wodę lub bulion, uważając by masa nie stała się zbyt rzadka. Zagniataj dłońmi jeszcze przez kilka minut, aby wszystkie składniki dobrze się wymieszały. Wyjmij ciasto z lodówki i podziel je na niewielkie porcje. Każdą z nich cienko rozwałkuj. Z ciasta wycinaj krążki o średnicy 4-5 cm. Na każdym krążku układaj porcję farszu wielkości dużego orzecha laskowego. Sklejaj porcje ciasta jak klasyczne pierogi. Następnie dwa końce naciągnij ku sobie i sklej tak, aby pierożek kształtem przypominał kapelusz z rondem. Pielmieni gotuj w dużej ilości osolonej wody.

Przepis pochodzi z książki Łódzka kuchnia czterech kultur (A. Zarębska, I. Borowska, Łódzka kuchnia czterech kultur, Dom Wydawniczy „Księży Młyn”, Łódź 2015, s. 81-82.) Według oryginalnego przepisu pielmieni podawane są z sosem ogórkowym. Przepis na ten sos można znaleźć w książce.

Nie ma obowiązku ścisłego przestrzegania podanego przepisu. Ciasto, tak jak wspomniałem, jest rzeczą tak indywidualną, jak odcisk palca. Farsz jest kwestią gustu. Moje jednakże doświadczenie mówi nieco coś innego. Robiąc pielmieni według tego przepisu trzymałem się go jak farmaceuta receptury. Pierożki wyszły takie jak powinny. Takie jakie pamiętałem z ukraińskich wakacji. To samo powiedziała moja żona, to samo stwierdzili przyjaciele, którzy mają podobne do naszych doświadczenia. Moim zdaniem nie warto więc tu improwizować, czy polegać na własnych pierogowych maratonach. Należy stanąć do tej rywalizacji z czystym i otwartym umysłem. Efekt jest gwarantowany.

Pielmieni mają dla mnie w sobie coś magicznego.  Niby zwykłe pierożki, a wiążąc się z konkretnymi miejscami i wspomnieniami, wywołują niezwykłe uczucia. Odnajdując ten przepis, poczułem jakbym dopiero teraz dostał widokówkę, którą sam do siebie wysłałem kilkanaście lat temu. Kartkę z obrazkiem kobiet, stojących na peronach trasy Lwów-Odessa, z miskami pełnymi świeżych pielmieni. Kartkę z talerzami pielmieni podawanymi przez wczorajszego kelnera w ukraińskich kafe-barach. Kartkę z jednorazową torebką wypełnią pielmieni, kupionymi na wagę, w spożywczym w Ałupce. Kartkę z niezapomnianym smakiem i zapachem.

Nie tylko dla mnie te pierożki są wyjątkowe. Moja żona dzięki nim przeżyła małą, kulinarna przygodę. Podczas weekendu, który razem ze swoją szefową spędzały we Lwowie, w jednym z dziesiątek kafe-barów jadła pielmieni w gęstym mięsno-warzywnym bulionie. Przepyszne, sycące danie, podane w pięknych glinianych naczyniach. Po zjedzeniu chcąc dopytać z czym są pierożki i z czego jest bulion, wywołały salwę śmiechu wśród obsługi kafe-baru. Nie wiedziały bowiem czym jest pieczinku, główny składnik bulionu. Kelnerki, by ułatwić im zrozumienie, pokazały na swoje prawe boki i uszczypnęły się w skórę. Zadowolone turystki podziękowały za wyjaśnianie, wróciły na kwaterę i opowiedziały wszystko Pani Sławie, Polce u której wynajmowały pokój. Nie mogły się nachwalić jakie pyszne pielmieni z boczkiem właśnie jadły. Pani Sława wysłuchała je z niemałym zdziwieniem, gdyż, jako żywa, nigdy nie słyszała o pielmieniach z boczkiem. Za to pyszne pielmieni z pieczinku sama lubi i chętnie czasami kupuje. To ostatni raz, gdy zarówno moja żona jak i jej szefowa śmiały się tego dnia. To był pierwszy i ostatni raz, gdy zarówno jedna jak i druga miały w ustach wątróbkę.

Czas na sprostowanie. Dzięki temu przepisowi musiałem nieco zweryfikować kwestię mojego podejścia do ciasta na pierogi. Jak wspomniałem we wpisie Najnudniejsza Wigilijna Potrawa, ciasto na pierogi robię, lub raczej robiłem według przepisu, który zaczerpnąłem z kuchni japońskiej. Oficjalnie oświadczam, że japońskie eksperymenty uważam za zakończone. Przepis podany w książce uznaję za jedyny poprawny pod każdym względem i zamierzam przy każdej okazji zaciekle stawać w jego obronie. Ciasto jest wysmienite.

 • Matko, zwykłe pierożki a tyle emocji!! 😉 Niesamowite ile jakaś potrawa może wywołać u nas wspomnień i skojarzeń. Ja pielmieni jadłam kilka razy zrobione przez znajoma Ukrainkę i przyznam że były rewelacyjne i smakowały wyśmienicie sote ;).
  Aczkolwiek błędem jest stwierdzenie: zawija się jak zwykle pierogi- a co jeśli ktoś nie umie i w życiu takowych nie robił (np.ja) ? 😉

  ps. Ja tylko czekam aż ktoś Cię do jakiegoś kulinarnego show wciagnie. Pasjonata i fascynujący człowiek- tego nie można zmarnować! 🙂

  • Dziękuję serdecznie! To bardzo miłe co piszesz 🙂 Posłuchaj. Nie jest błędem stwierdzenie, które przytaczasz, skoro JA sobie z pierożkami jakoś radzę 😀 A uwierz, że dłoni gitarzysty nie mam 🙂 Poza tym to pisanie tych postów pozwoliło mi zweryfikować i zaakceptować własne emocje i uprzedzenia. Teraz lepienie pierożków sprawiło mi bardzo dużo radości. Jak nigdy dotąd. Naprawdę. Napisałem się na ten temat i to zadziałało wzrostem cierpliwości, pokory, akceptacji 🙂 Fantastyczna sprawa! Pozdrawiam serdecznie w mroźny, piękny, styczniowy poranek i szykuję się do biegu. Dziś znów 5km w City Trailu 😀 😀 Uuuu!

   • Powodzenia na trasie!

    • Udało się 😀 Było… Wspaniale! Dzięki za doping 🙂

     • Raduje się me serce i dusza 😀

   • MAtko! To nawet ja odstawiłam dzisiaj rower bo -15 mnie pokonało :/. Szalony i juz! 😉
    A z tym pisaniem to może masz racje- przelanie na papier uczuć pozwala zmienić podejście do pewnych spraw.
    ps. Nie dziękuje tylko gotuj i pisz dalej! 😉

 • Napiszę Ci kilka słów od serca. Twój blog powinni … zamknąć! Tak. Zabić deskami, gwoździami i jeszcze taśmą ogrodzić, że niebezpieczny. Czytając Twój opis złapałem się na tym, że bezwiednie zmierzam w kierunku słoika z mąką, szukam wałka i dopiero wyhamowałem, gdy w lodówce nie było jogurtu… Moje stanowisko komputerowe jest na kuchennym stole, więc mam blisko, Ty po prostu za pomocą swoich rewelacyjnych opisów sterujesz ludźmi – a ja akurat na sugestie jestem odporny. Zazwyczaj. Ty znalazłeś klucz, więc jesteś osobą niezwykle niebezpieczną!
  Do tego spełniasz marzenia, wielokrotnie czytałem o pielmieni. W różnych sytuacjach i miejscach. Nie jadłem niestety ich jeszcze i nigdzie nie spotkałem przepisu, który by był wart spróbowania. Aż do dziś. Dziękuję i rób tak dalej, wiesz to pewnego dnia obudzi Cię poranna demonstracja pod domem, Twoich fanów, którzy przyjdą na któryś z Twoich smakołyków!

  • Dziękuję 🙂 Twoje słowa rozgrzewają moje serce i umysł do dalszego działania. Do dalszej pracy i do podjęcia jeszcze większych wysiłków nad treścią i kształtem mojego miejsca w wirtualnej przestrzeni. W myśl słów L. Staffa:

   I niech wiersz, co ze strun się toczy,
   Będzie, przybrawszy rytm i dźwięki,
   Tak jasny jak spojrzenie w oczy
   I prosty jak podanie ręki.
   Pozdrawiam 🙂

  • Potwierdzam, na liczniku grubo po 21, a mi się jeść zachciało… 🙂

   • Najlepszą recenzją tekstów kulinarnych nie są słowa, lecz uczucia. Zwłaszcza uczucie głodu 🙂

  • POTWIERDZAM 😀 😀 Jak będziesz jechał P. wołaj – też sie doturlam 😀

   • Dziękuję serdecznie i czekam z niecierpliwością 😀 😀

 • Nie, nie byłam nigdy na Wschodzie. Pielmieni kojarzą mi się z Magdą Gessler i jej Kuchennymi Rewolucjami, które recenzuje. Sama chyba nigdy ich nie jadłam, nie mówiąc już o robieniu. Z mięsem najbardziej kocham pyzy, niestety jadam tylko kupne.

  • Pierogi robiłaś? Robiłaś. Więc spełniasz wymagania i stajesz się predysponowana do przeprowadzenia procesu transformacji pieroga w pielmieni. Wystarczy postępować zgodnie z sugestiami mistrza 😀 Dzięki za komentarz i pozdrawiam Cię ciepło!

   • Ale dobrze pamiętam, że pisałeś, że wspomnienia są elementem przepisu. Ja nie wiąże z nimi swojej przeszłości w żaden sposób, więc może jednak pozostanę przy pierogach (które robiłam raz, nie zapędzaj się! :P). To kawał mojego życia, zwłaszcza ruskie, więc w robienie ich będę wkładać serducho.

    P.S. Muszę się zdyscyplinować i po Twoich długich komentarzach od następnego wpisu postaram się zostawiać takie same. Ładne wpisy zasługują na ładne odpowiedzi.

    • Czekam z niecierpliwością 😀

 • Potrafisz ze zwykłego przepisu stworzyć kulunarny poemat:) gratuluję talentu, fantazji, wyczucia i pomysłu:)

  • Składam pełen wdzięczności ukłon podziękowania za Twoje słowa 😀 Dziękuję i pozdrawiam!

 • Myślałam, że te pierożki to danie tatarskie! Ale teraz widzę, że pomyliłam ich śmieszne „pierożki” z tymi perełkami 🙂 Kurdę, zjadłabym nawet mocno, ale dziś mi się już nie chce strasznie do garów… Mąż przylazł z pracy i myślę sobie, że zjem cokolwiek, czyli grejpfruta lub kanapeczki. Czy mi się wydaje, czy masz ten sam-odwieczny problem co ja? Kochasz gotować, uwielbiasz jeść, a chciałbyś być smukły jak struna ?:) Dla mnie te wszystkie elementy są jak narazie niedogarniecia naraz 🙂

  • Droga Anno! Ze wszystkim się zgadzam. Poza jednym. Nie chcę być smukły jak struna 😀 Pomimo tego, że dostrzegam niezbyt komfortowy nadmiar mojej sylwetki, to nie koliduje to z moim doskonałym samopoczuciem. Na razie. Na dziś. Nie mam zamiaru tego zmieniać. Teraz akceptuję siebie takiego jakim jestem, w sensie fizycznym, i pogodzę się również z własnym pragnieniem zmian. To jednak nieokreślona, nie leżąca w obrębie moich zainteresowań przyszłość 🙂 Dziękuję za apetyczny komentarz i pozdrawiam 😀

   • Drogi Arturze! A może powinnam zacząć Sir Artur – nasze komentarze zyskują w końcu epicką oprawę 😀 Ja w sumie też lubię swoje krągłości, trochę mi to zajęło zanim do tego doszłam 🙂

 • mint with raspberry

  Uwielbiam pielmienie! Niebo w gębie! 😉

  • Łączę się z Tobą w tym zachwycie w 100% 😀 Ja jestem nadal wniebowzięty, że trafił mi się ten przepis. Uczucia jakie mi towarzyszyły przy robieniu i jedzeniu pielmieni po tylu latach są nie do opisania. 😀

 • Wołowina „dochodzi” razem z wieprzowiną?

  • Wołowinę i wieprzowinę miesza się razem po zmieleniu. Do pierożków trafia jak o jednolita masa. Nie wiem czy o to pytałaś, ale jakiegoś specjalnego traktowania mięsa tu nie ma. Wszystko ma być jak najprostsze 🙂